Použité užitkové vozy a dodávky všech kategorií

Furgon

Furgon

Typ užitkového vozu je jako furgon definován v tom případě, pokud kabina řidiče a prostor pro náklad tvoří jeden nedílný konstrukční prvek a mezi kabinou řidiče a prostorem pro náklad je v přepážce proveden průlez. Průlez přitom většinou bývá opatřen dveřmi. Furgon je lehký krytý nákladní vůz.

Valník

Valník

Valník je nákladní vozidlo s nástavbou ve formě otevřené vany s otevíratelnými bočnicemi. Ložná plocha má rovnou podlahu. Bočnice, která je ve směru jízdy vpředu je pevná, ostatní jsou sklopné nebo odnímatelné. Jako valník se označují především vozidla s pevně namontovanou nástavbou.

Chlaďák

Chlaďák

Chladírenské užitkové vozy neboli chlaďáky jsou určeny pro přepravu zboží, které vyžaduje tepelný režim popřípadě regulovatelný tepelný režim. Izolace a provedení nástavby chlďáků odpovídá mezinárodní dohodě o přepravách zkazitelných potravin a specializovaných prostředcích určených pro tyto přepravy (ATP).

Valník s plachtou

Valník s plachtou

Vozidla s valníkovou nástavbou většinou zároveň umožňují zakrytí ložné plochy plachtou a označují se pak jako valníky s plachtou. Plachta bývá natažena na demontovatelné konstrukci, aby mohlo být stejné vozidlo používáno jak s plachtou tak bez ní. Valníková nástavba se využívá především při přepravě odolného nebo dobře zabaleného zboží.

Minibus

Minibus

Minibus je silniční vozidlo, které se počtem míst k sezení řadí mezi mikrobus a malý autobus a pojme obvykle mezi deseti a sedmnácti osobami včetně řidiče. Vyrábějí je častěji výrobci dodávkových automobilů než výrobci autobusů, protože minibusy mají často s dodávkovými vozy shodnou konstrukci.

Pickup

Pickup

Pick-up je druh užitkové automobilové karoserie. Prostor pro náklad je původně odkrytý, ale může na něj byt namontována krycí nástavba. Takovýto automobil je vybaven tvrdšími tlumiči pro převoz těžších nákladů. Pick-upy jsou často robustnější, než dodávkové automobily.

Nástavba mrazák

Nástavba mrazák

Mrazírenská nástavba neboli mrazák má mimo kvalitní tepelné izolace stěn, střechy i podlahy i vlastní chladící agregát. Ten je za jízdy poháněn vlastním benzínovým nebo naftovým motorem. Při odstavení vozidla může kompresor chladícího zařízení pohánět elektromotor.

Bus

Bus

Obsaditelnost autobusů se udává ve formátu X+1, kde X označuje počet míst pro cestující a +1 je místo pro řidiče. Často užívaná neoficiální terminologie není ustálená, takže zejména vymezení mikrobusů, minibusů, midibusů nebo metrobusů se může v různých zemích a různých zdrojích podstatně lišit.

Přívěsy

Přívěsy

Přívěs je nemotorové přípojné vozidlo, které je poháněno tažením jiným motorovým, vozidlem, tedy dodávkou či užitkovým vozem. Na rozdíl od návěsu se v případě přívěsu na tažné vozidlo přenáší jen malá část hmotnosti přívěsu. Z motorového vozidla bývá technickými prostředky zajištěno správné brzdění přívěsu během jízdy.

Skříňové nástavby

Skříňové nástavby

Skříňový automobil nebo také automobil se skříňovou nástavbou je nákladní automobil, který má montovanou samostatnou skříň na univerzálním podvozku. Skříň tvoří celek funkčně i vizuálně odděleny od kabiny pro řidiče. U evropských vozidel s trambusovou kabinou je kabina běžně sklopná vpřed pro přístup k motoru.